آب به قیمت جان، بله اینجا بلوچستان است، جایی که در قرن ۲۱ کودکان بلوچ برای آوردن آب جان‌های خود را از دست میدهند

در پایین اسامی برخی از کودکان قربانی آب را ذکر می‌شود تا شاید وجدانهای خفته بیدار شوند، اکثر مناطق بلوچستان بعد از نود سال از سلطه غیربومیان هنوز آب آشامیدنی سالم و لوله کشی ندارد.

در حالی کودکان بلوچ برای آب جان میدهند که پروژه میلیاردی انتقال آب دریای بلوچستان به خراسان در حال اجراست.

🔸روز ۳ شهریور ماه ۹۹، دو کودک به نام های “فاطمه پا”فرزند شیخ بابا و “یحیی گرگیج” فرزند عزیز اهل روستای کرگ شیخان شهرستان دشتیاری در هوتگ غرق شده و جان خود را از دست دادند.

 🔸علی اصغر بهرا، فرزند ملک محمد روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹، هنگام بازی در گودال خاک برداری که از آب باران پر شده بود، غرق شد و جان باخت

🔸 حوا رئیسی روز جمعه ۲۸ تیر ۹۸ به همراه خانواده با هدف برداشت آب و شستشوی ظروف به رودخانه رفته و در کنار آب مشغول بازی بود که طعه تمساح شد و دستش قطع شد

🔸یسرا دلشب، منیره و مریم خدمتی از توابع روستای کموبازار، بخش پلان شهرستان چابهار ۸ خرداد ۹۸ در هوتک غرق شدند

🔸سارا کلمتی۱۴ ساله و بسمه کلمتی ۱۶ ساله

تاریخ غرق شدن:چهارشنبه ۱۷ مهرماه ۹۸

🔸 ۱ شهریورماه ۹۹، یک کودک ۶ ساله بلوچ به نام “علی اکبر بشکار” اهل روستای سند مراد از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتیاری در گودال ذخیره آب (هوتگ) غرق شد و جان خود را از دست داد.

🔸  ۳ شهریور ماه ۹۹، یک کودک بلوچ به نام “یسنا پادیان” ۵ ساله فرزند لال محمد اهل روستای هدار پایین از توابع بخش مرکزی شهرستان راسک در رودخانه لاشار کاهی به دلیل فقدان شبکه آبرسانی در روستا، در رودخانه غرق شد و جان خود را از دست داد.

🔸۲۵ مرداد ماه ۹۹، یک دختر ۹ ساله به نام “فاطمه کوهستانی” فرزند سعید اهل روستای هیتکان بخش آهوران شهرستان نیکشهر در رودخانه محلی غرق شد و جان خود را از دست داد.

🔸 در ۲۱ مرداد ماه ۹۹، در پی حمله تمساح پوزه کوتاه (گاندو) به “امیر حمزه” فرزند چراغ اهل روستای هوت گت بالای شهرستان دشتیاری در نبود امکانات مناسب پزشکی و عدم همکاری مسئولین بیمارستان در انتقال او به شهرهای دیگر برای درمان، خانواده ناچار به انتقال او به پاکستان شده بودند که به دلیل عدم رسیدن به موقع دست او از مچ قطع شد.

🔸علیرضا بزرگزاده کودک ۱۰ ساله ای که در ۱۰ تیر ماه ۹۵ در منطقه سرباز طعمه تمساح شد و جان خود را از دست داد.

🔸۲۳ مرداد ماه ۹۹، یک دختربچه ۸ ساله به نام “زینب پورغلامی” فرزند قیوم اهل دهستان جکیگور شهرستان راسک در رودخانه سرباز غرق شد و جان خود را از دست داد.

 🔸۲۵ مرداد ماه ۹۹، یک دختر ۹ ساله به نام “فاطمه کوهستانی” فرزند سعید اهل روستای هیتکان بخش آهوران شهرستان نیکشهر در رودخانه محلی غرق شد و جان خود را از دست داد.

🔸چهار دختر۱۸،۱۰،۶و۲۵ ساله که سه تای آنها خواهر بودند حین برداشتن آب از هوتک در تاریخ سه شنبه ۶ شهریور ۹۷ در منطقه زیردان نیکشهر غرق شده و جان باختند.

 🔸۲۱ مهرماه ۹۹، یک کودک بلوچ به نام “محمود رئیسی” فرزند ذاکر اهل روستای یعقوب زهی از توابع بخش پلان شهرستان چابهار در آب هوتگ غرق شد و جان خود را از دست داد.

🔸در ۲۰ خرداد ۹۸ دو دختر بچه  به نام های زهرا بلوچی راد ۸ ساله اهل زیارجاه و فاطمه الزهرا بلوچی ماه ۱۳ ساله اهل راسک شهرستان سرباز،در هوتگ غرق شده و جان باختند.

🔸«ذکریا چرخ» پسر بچه ۸ ساله اهل روستای «کهیربرز بالا» از توابع بخش «دشتیاری» شهرستان چابهار در پایین دست سد «پیشین» رودخانه «باهوکلات» عصر پنج شنبه ۳ مرداد ماه ۹۸ طعمه تمساح پوزه کوتاه (گاندو) شد و پای چپش قطع شد.

🔸یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹پسر بچه ۱۲ ساله در روستای عارف آباد در هوتک افتاد و غرق شد.

🔸روز سه ۳۰ اردیبهشت ماه ۹۹ یک نوجوان ۱۵ ساله در روستای چلیسر واقع در بخش پُلان دشتیاری در هوتک غرق شد.

🔸روز شنبه ۲۴اسفند، یک کودک هشت ساله به نام مهرزاد رحمی اهل سیتل دلگان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتیاری در هوتک غرق شد و جان خود را از دست داد.

🔸کمپین فعالین بلوچ روز جمعه ۱۶ آبان با انتشار این خبر نوشته که کودک ۹ ساله به نام محمود در حال عبور از کنار هوتگ بوده که پای او سُر خورده و به داخل آب افتاده و غرق شده است.