آیا منافع ملی ما با منافع ملی گجر یکیست؟

توجه به منافع ملی نیاز هر ملت یا دولت است و دولتها و ملتها برای حفظ منافع ملی خود مجبور به تلاش و فعالیت مستمر هستند.

زمان در خطر قرار گرفتن منافع ملی باید جامعه را در سطحی فراگیر به حرکت در آورد تا برای حفظ آن مبارزه کنند و در برابر متجاوزین به منافع ملی بایستند.

از زمان پهلوی تا کنون منافع ملی بلوچ را در ذیل منافع ملی ایرانیان قرار داده‌اند که همیشه منافع ملی بلوچ قربانی منافع ملی تعریف شده توسط دولتهای ایرانی بوده است.

اکنون باید به این سوال جواب داد. که آیا منافع ملی ما بلوچها و گجرها( دولتهای ایرانی ) یکسان هستند و چرا در طول نود و اندی سال حکومت گجرها بر بلوچستان هیچ یک از منافع ملی بلوچ مورد توجه قرار نگرفته و بالعکس همه چیز برخلاف منافع ملی بلوچ تصویب و اجرا شده است؟

در آخرین عملکردهای حکومت توتالیتر جمهوری اسلامی ( اجرای دو پروژه توسعه سواحل مکران و انتقال آب دریای بلوچستان به خراسان) تضاد منافع ملی بلوچ و منافع گجر یا دولت ایران کاملا آشکار و نمایان است و این تنها دو نشانه از این تضاد است.

از زمان پهلوی تاکنون همه طرح‌ها در بلوچستان تنها برای حفظ منافع گجر در بلوچستان تصویب و اجرا شده و ملت بلوچ هیچ نفع و بهره ای نبرده است.

سهم ملت بلوچ از اجرای این طرح‌ها تنها وعده های توخالی و پوچ بوده و نتیجه‌ ای که یک‌درصد هم منافع ملی بلوچ را تامین کرده باشد دیده نمیشود.

در چنین وضعیتی که منافع گجر در طول نودسال همیشه در تضاد با منافع ملی بلوچ بوده چگونه میتوان باور کرد از این به بعد نفعی به ما خواهد رسید؟.

با وجود اجرای هزاران طرح و پروژه در طول همه این سالها در بلوچستان، اکنون ما در بالاترین سطح شاخص فلاکت، هفتادو پنج درصد جمعیت زیر خط فقر، پایین ترین سطح سوادآموزی و بالاترین آمار مرگ و میر با وجود داشتن جوانترین جمعیت در تمامی جغرافیای کنونی ایران هستیم.

همه این مسائل دلایلی واضح بر تضاد منافع گجر با منافع ملی بلوچ است و برای تحفظ منافع ملی بلوچ لازم است که دست گجران غیربومی از اداره بلوچستان کوتاه و دولت ملی بلوچستان توسط ملت بلوچ احیا و اداره شود.
۲۹ اوت ۲۰۲۰ ✍بهمن بلوچ

دیدگاهتان را بنویسید