استعمارگران، چگونه سرزمین های تحت استعمار را به نابودی میکشانند؟

وقتی فرانسه مراکش را به استعمار خود درآورد، آن‌قدر این سرزمین حاصل‌خیز بود که فرانسویان یاد کشتگاه‌های اسطوره‌ای روم باستان افتادند. اما سدسازی، کانال‌سازی و کشاورزی صنعتی برای تولید گندم، هندوانه و مرکباتی که باید به اروپا صادر می‌شد! شروع شد و شیوۀ سنتی تقسیم آب در مراکش را متلاشی کرد. حالا، هوا هر سال گرم‌تر می‌شود و زمین خشک‌تر و چشم‌انداز آینده یاد تشبیهی را زنده می‌کند که یک‌بار هایدگر بین هولوکاست و کشاورزی صنعتی برقرار کرده بود.

این تصویری است که الکساندر یوسدانیس از مراکش «مغرب» استعمار شده توسط فرانسه ارائه میکند. چقدر این تصویر به بلوچستان شباهت دارد.

زمانی مردم بلوچستان اکثر مایحتاج خود را از زراعت و کشاورزی صیادی و دامداری و تجارت با کشورهای همسایه خود تامین میکردند اما پس از استعمار بلوچستان توسط پرشیا، و سپس کنترل همه امور توسط فارسها و عملایشان سیاست مرکز و حاشیه ایجاد شد که همیشه مرکز اهمیت ده چندان بر حاشیه «بلوچستان» داشت و به این ترتیب کشاورزی، دامداری و صیادی روز به روز با سیاست های مرکز (تهران) محور ضعیف تر و ضعیف تر شده و می شود.

در حالی که مردم بلوچ تشنه آب اند، آب شیرین شده دریای بلوچستان به مشهد فرستاده می شود.

در حالی که وضعیت بهداشت و درمانی بلوچستان فاجعه بار است زمینه سفر به یزد برای استفاده و صرف پول در آن شهر به بلوچها تزریق می شود.

بلوچها به جای کار در سرزمین خود باید برای سیری شکم فارس برای پسته چینی و کارگری در کارخانه ها به مرکز کشور بروند و با کمتری حقوق بدون بیمه و مزایا به بیگاری گرفته شوند.

نیروهای استعماری بر کل حوزه واردات دام استیلا دارند به همین خاطر دام بلوچستان برای جا به جایی جرم محسوب می شود و دامداران همه ورشکست شدند ، اگر کسی در حال حمل دام دیده شود همه ارگان های نظامی حق تعقیب و تیر به سمتش دارند گویا مواد مخدر دارد.

استعمارگران از واردات میوه و تره بار سود هنگفتی به جیب میزنند به همین خاطر در عناوین به کرات می بینیم که از مصادره پیاز قاچاق! گوجه قاچاق! و… حرف میزنند، چه کسانی؟ استعمارگران سرزمین بلوچستان.

قیاس علی هذا… در همه زمینه ها وضعیت همین است خصوصا در صیادی و مرز که سپاه با ترالها دریا را جاروب میکشد و مردم بلوچ دست خالی به خانه بر میگردند، سوختبران به رگبار بسته می شوند، تانکرهای سپاه پشت سر هم به فروش می رسند!

ریشه مشکلات بلوچستان را اگر درنیابیم برای حلش اقدام هم نمیکنیم، ریشه مشکلات ما عمیق تر از آن است که در ظاهر یک جدال می بینید، ریشه در عمق استعمار این سرزمین پر از منابع توسط یک ملت دیگر است. ملت پرشیا یا فارس که نامش ٨٠ و اندی سال است به ایران تغییر کرده است.

کنترل کامل بر منابع طلا و نقره و مس و…کنترل کامل بر ذخایر گاز و نفت در حوزه ساحلی بلوچستان که قصد استخراج آن پس از تغییر بافت جمعیتی و تسلط کامل بر منطقه وجود دارد و از الان با راه انداختن پتروشیمی در حال زمینه سازی است دنبال می شود.

شکست استعمار و بازپسگیری اداره و کنترل بلوچستان توسط خود ملت بلوچ تنها راه حل این مشکلات است. این سرزمین متعلق به بلوچ است که باید برای احیای دولتش و آزادی به پیکار و نبرد گسترده روی بیاورد.

لازم باشد همانند الجزائری ها یک میلیون شهید تقدیم کنند ولی آزادی را بگیرند، چون استعمار آخرین میخ خود یعنی اقلیت سازی بلوچ در بلوچستان را در دستور کار قرار داده و این جز با مقاومت و نبرد ملی ساکنان بلوچستان راه حلی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید