اول شهریور روز پزشک

اولین روز شهریور ماه در تقویم حکومتی بنابر تاریخ ولادت بوعلی‌سینا بنام روز پزشک نامگذاری شده است.

پزشکان و اطبا همیشه در جوامع قشری محترم بوده و با تسکین و درمان آلام مردم خدمتی بزرگ به سرانجام رسانده اند.

اما در سایه شوم حکومت ولی فقیه این شغل مقدس تبدیل به حرفه ای برای کسب درامدهای کلان شده است، اینکه چگونه این اتفاق افتاده و چرا پزشکان از هدف و مقصود واقعی خود دور افتاده اند جای بحث در این مقاله ندارد.
اما بررسی وضعیت سلسله درمان در مناطق مختلف ممکلت بلوچستان و عملکردهای پزشکان مقصود ماست که به آن میپردازیم.

بلوچستان بدترین وضعیت ممکن در بحث دارو و درمان را دارد، نبود بیمارستان ها و کمبود تجهیزات و پرسنل ماهر از مشکلات اصلی حوزه درمان در این سرزمین استعمارزده است.

بیمارستان های موجود نسبت به جمعیت شهرها بسیار کم و عموماً امکانات و تجهیزات لازم را ندارند و متاسفانه پزشکان نیز مهارت لازم را نداشته و برای کسب تجربه به اینجا اعزام می‌شوند.

بعد از گذشت چهل سال از حیات ننگین رژیم هنوز مراکز شهرستانها و حتی دزآپ مجهز به امکانات روز نیستند و مردم مجبورند برای درمان به شهرهای دیگر رفته و با هزاران مشکل مواجه شوند.

هنوز هم مردم در بلوچستان برای گرفتن نوبت برای ویزیت پزشکان بیمارستان های دولتی مجبورند نصف شب بروند در صفها بخوابند و آنگاه که ویزیت می‌شوند از آنجا به مطب های خصوصی ارجاع داده میشوند تا جیب هایشان را خالی کنند.

بنابر گزارشات رسانه های حکومتی این شغل شریف در کلان شهرها منبعی برای کسب درآمد گشته و اخلاق پزشکی در حال مفقود شدن است و در این حالت وضعیت ملتی که تحت استعمار است و حذف و تضعیف آن جز سیاست های رژیم است کاملا مشخص است.

نمایندگان مجلس هم تاکنون نتوانسته اند در این زمینه اقدامات موثری انجام دهند و تنها در شروع انتخابات جدید این مسئله را پررنگ و وسیله ای برای کسب رای میکنند، سالها میگذرد اما نه تنها مشکلی در این رابطه حل نمیشود بلکه روزبروز برآنها افزوده میشود.

بعد از گذشت نود و دو سال از تسلط کامل گجر بر بلوچستان در وضعیت ما هیچ تغییر اساسی دیده نمیشود و نباید هم ایجاد شود چون استعمارگران برای رفع مشکلات نیامده اند، آنها آمده اند تا بچاپند و غارت کنند و رساندن ملت تحت استعمار به رفاه مغایر با سیاست های استعماری است.

اگر سودحاصله از معادن طلا و … بلوچستان صرف توسعه و پیشرفت بلوچستان میشد و به جیب استعمارگران نمی‌رفت امروز وضع ما چنین نبود، پس بیاییم همه با هم در راه شکست استعمار و احیای دولت ملی بلوچستان مبارزه کنیم تا بعد از آزادی، سرزمینی آباد و مترقی بسازیم.

عبدالستار بلوچ