مخالفت مرکزگرایان با حق «تحصیل به زبان مادری» برای ملل غیرفارس نشان از دشمنی آنها با حقوق بشر است!

چندی قبل #رضا_پهلوی فرزند شاه مخلوع در یک  در گفتگویی با  «حشمت‌الله طبرزدی»، «رضا حسین‌بُر» و «ویکتوریا آزاد» با اعلام ناآگاهی از چگونگی سیستم آموزشی چندزبانه و موضوع «تحصیل به زبان مادری»، سعی در به زیر سوال بردن این حق ملل غیر فارس در جغرافیای ایران کرد.

 رضا پهلوی در یک گفتگوی اسکایپی با دیگر رهبران و نمایندگان جریان‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی که فایل‌های صوتی آن درشبکه‌های اجتماعی منتشر گردید در رابطه با حق تحصیل به زبان مادری ملت‌های غیرفارس در ایران گفت که: «من همچنان منطق تحصیل به زبان مادری را درک نمی‌کنم. برای مثال شما فرض کنید یک کشور چندزبانه‌ای دارید و یک مرتبه بگویند هر کس در این کشور می‌تواند به دلخواه به زبان مادری خودش تحصیل کند. سیستم آموزشی هر کشوری یک زبان کلیدی دارد و تا آنجایی که من به یاد دارم در ایران این زبان فارسی بود.»

رژیم #پهلوی در سال ۱۳۰۴ بعد از فروپاشی امپراطوری تورک قاجار قدرت سیاسی در جغرافیای ایران را به دست گرفت و بعد از آن با سیاست‌های استعماری مبتنی بر نژادپرستی و محوریت زبان و فرهنگ فارسی، اقداماتی برای آسیملاسیون و تک‌فرهنگی شدن و تک‌زبانه کردن ایران پیاده شد. 

همین سیاست‌های #استعمار داخلی در جغرافیای ایران با انکار هویت ملل غیرفارس در ایران بعد از انقلاب ۱۳۵۷ نیز ادامه پیدا کرد. به‌طوریکه‌زبان‌های بلوچی، تورکی، کردی، عربی و غیره با عنوان «گویش» و ملیت‌های مختلف با عنوان تحقیرآمیز اقوام  مورد خطاب قرار گرفتند

استفاده از عبارات «گویش» برای زبان‌های غیرفارسی در جغرافیای ایران، «قوم» برای ملت‌های غیرفارس و زبان «آذری» به جای استفاده از «زبان تورکی» عباراتی است که رضا پهلوی و دیگر مرکزگرایان(سلطنت طلبان/ جمهوری خواهان/مجاهدین خلق و…) در سخنانشان به وفور ازآن‌ها استفاده می‌کنند. 

این عبارت‌ها به عنوان کلیدهای نژادپرستی و استعمار داخلی در جغرافیای ایران همواره خط قرمز حرکت های ملی در جغرافیای کنونی ایران بوده و بسیاری از فعالین ملی و مردم ملل مختلف در اعتراض به آن به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

استفاده از عبارت‌های «گویش آذری» برای «زبان تورکی»، زبان ملت تورک آزربایجان می‌تواند به این معنی باشد که شخص رضا پهلوی و دیگر همفکرانش از مطالبات حرکت ملی و مدنی آزربایجان اطلاعی ندارند و یا در صورت مطلع بودن باز هم سیاست انکار را پیش می‌گیرند.

نکته قابل توجه در سخنان رضا پهلوی در خصوص سیستم آموزشی که برای ملل غیرفارس ارائه می‌کند همان مدلی است که هم اکنون در اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی موجود است و تا به اکنون بعد از ۴۰ سال اجرا نگردیده است. به عبارتی دیگر سخنانی که ایشان مطرح می‌کنند تفاوتی با جمهوری اسلامی  برای ملل غیرفارس ندارد.

به نظر می‌رسد جریان سیاسی حامی فرزند #شاه_مخلوع و اپوزیسیون تمامیت خواه اعتقادات به مراتب افراطی‌تر و نژادپرستانه‌تر از آنچه که وی خود به زبان می‌آورد دارند.

زبان_مادری و تحصیل به زبان مادری یکی از حقوق به رسمیت‌شناخته‌شده در کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشر سازمان ملل می‌باشد که پایه‌های علمی و اثبات شده‌ای نیز دارد. مخالفت بازمانده رژیم پهلوی و دیگر مرکزگرایان با حق تحصیل به زبان مادری برای ملل غیرفارس مخالفت با اصول حقوق بشر می‌باشد.