مهمترین رویدادهای خبری بلوچستان در هفته‌ای که گذشت

️▪️”حبیب الله سربازی” دبیر کل حزب بلوچستان ء راجی تپاکی در گفتگو با ایران اینترنشنال:  «بلوچستان قسمت باریک طناب در بازی هسته ای ایران و غرب شده است.» 

️▪️مأموران امنیتی خراسان رضوی، 16 بهمن ماه 99، با یورش به روستای #باغبخشی خواف صدها تن از زنان و مردان بلوچ را بازداشت کردند. 

️▪️”مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی” امام جمعه اهل سنت #دزآپ در خطبه های نماز جمعه 17 بهمن ماه 99 از بی تفاوتی حکومت ایران نسبت به دغدغه اقلیت ها ابراز نگرانی کردند. 

️▪️ارگان های امنیتی اتیوپی 15 نفر از اعضای سپاه پاسداران را در حال طراحی حمله به سفارت امارات در این کشور دستگیر کردند. 

️▪️”استیو ومک” نماینده جمهوری خواه آمریکایی به صندوق بین‌المللی پول درباره پرداخت وام به حکومت ایران هشدار داد. 

️▪️مرکز همکاری احزاب کردستان ایران ضمن استقبال از برخورد کشورهای اروپایی با دیپلمات های جمهوری اسلامی، از همه احزاب و فعالین سیاسی خواست که سطح هوشیاری، همکاری و اتحاد خود را بیشتر کنند. 

️▪️”مولوی محمد اکرم کوهی” امام جمعه موقت #پشامک از عدم تحقق وعده های خمینی و تداوم بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی انتقاد کرد. 

️▪️طبق اظهارات مقامات کشاورزی، ملخ های صحرایی در حالی طی هفته های آینده به جغرافیای ایران هجوم می آورند که در ماه های اخیر خسارت های هنگفتی به کشاورزی بلوچستان وارد کرده بودند. 

️▪️جمهوری اسلامی برای تشویق مردم بلوچ جهت شرکت در انتخابات بسیاری از آخوندها را در شهر های مختلف بلوچستان بسیج کرده است. 

️▪️طبق اظهارات “فداحسین مالکی” نماینده #دزآپ در مجلس جمهوری اسلامی، 40 درصد بیماران یزد از بلوچستان هستند. 

️▪️”علیرضا رئیسی” معاون بهداشتی وزارت بهداشت با بیان اینکه مسئولیت عوارض و مرگ احتمالی تزریق واکسن کرونای روسی با خود افراد است به ناکارآمدی و خطرناک بودن این واکسن اعتراف کرد. 

️▪️”محمد باقر قالیباف” رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، در سفر به روسیه که حامل نامه ویژه علی خامنه ای بود موفق به دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور نشد. 

️▪️روستای #دهو از توابع شهرستان میناب مملکت بلوچستان به علت شیوع کرونا قرنطینه شد. 

️▪️دو زندانی محکوم به اعدام با پا درمیانی “مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی” امام جمعه اهل سنت #دزآپ، در تاریخ 18 بهمن ماه 99، از اعدام رهایی یافتند. 

️▪️نبود ویلچر در بیمارستان چشم پزشکی کلانشهر #دزآپ سبب شد یکی از شهروندان بلوچ برادر خود را که هر دو چشمش مورد عمل جراحی قرار گرفته بود با در آغوش گرفتن از بیمارستان خارج کند. 

️▪️”سپیده شاکریان” ووشو کار بلوچستان در رقابت های قهرمانی لیگ برتر کشور به عنوان نایب قهرمانی دست یافت. 

️▪️”پرزیدنت بایدن” رئیس جمهور آمریکا، مذاکره جهت احیای برجام را مشروط به توقف غنی‌سازی جمهوری اسلامی عنوان کرد. 

️▪️مسئولان جمهوری اسلامی به بهانه ناقص بودن نوزاد مادران باردار بلوچ در #بنگلان مملکت بلوچستان را به سقط جنین تشویق می کنند. 

️▪️جمهوری اسلامی پس از رسیدن به بن بست با آمریکا، از واگذاری سواحل بلوچستان و مناطق دیگری از جغرافیای ایران به چین طبق قرارداد 25 ساله خبر داد. 

️▪️بلوچستان پائین ترین شاخص دسترسی به شبکه آب در میان 31 استان جغرافیای ایران را دارد. 

️▪️”گبی اشکنازی” وزیر خارجه اسرائیل، از گفتگو با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود در خصوص تلاش برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای خبر داد. 

️▪️”ابراهیم رئیسی” تبعیدی در شهرستان #راسک که طی ابلاغیه ای به دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان احضار شده بود روز دوشنبه 20 بهمن ماه 99 پس از حضور در دادسرا بازداشت و به زندان منتقل شد. 

️▪️”حسین محبی” معاون فرهنگی و تبلیغات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی از سازماندهی بیش از 11 هزار نفر به عنوان “فرهنگی یار سپاه” خبر داد. 

️▪️جمهوری اسلامی با عدم اجازه ترخیص کالا های مردم بلوچ از منطقه آزاد چابهار باعث کمبود اجناس و نارضایتی شدید شهروندان شده است.