مهمترین رویدادهای خبری بلوچستان در هفته‌ای که گذشت

▪پس از 6 ماه پیگیری قضایی، دادگاه آنکارا به ابطال دیپورت عبدالله بزرگزاده رأی داد و اداره مهاجرت را به دلیل ناموجه بودن دلایل بازداشت این فعال سیاسی بلوچ، 3 هزار لیر ترکیه جریمه کرد. 

عبدالله بزرگزاده در تاریخ 10 ژوئن 2020 مصادف با 22 خرداد ماه 99 نیمه شب توسط نیروهای پلیس امنیت بدون توجیه قضایی بازداشت و روز بعد برای دیپورت به ایران به مرکز بازداشت منتقل شد. 

▪دادستانی #کنارک با همکاری مأموران انتظامی صبح 3 بهمن ماه 99 منازل کپری سیل زدگان بلوچ در شهرک #جهلو بخش #زرآباد شهرستان #کنارک را تخریب کرد. همچنین سه شهروند بلوچ به نام های “ایوب و امین عیدوزهی” و “اسلام رشیدی نژاد” که مانع این کار شده بودند را مأموران امنیتی پس از ضرب و شتم بازداشت کرده و با خود بردند. 

▪شورای تأمین #پهره با همکاری نیروهای مسلح وزارت اطلاعات بامداد 4 بهمن ماه 99، فنداسیون در حال ساخت مصلای اهل سنت را در حالی تخریب کردند که دادستان، شورای تأمین، و شهرداری مجوز ساخت آن را داده بودند. 

▪مولانا عبدالعزیز ساداتی امام جمعه اهل سنت سراوان از تعطیلی بخش هایی از بیمارستان راضی این شهرستان و انتقال تجهیزات آن به بیمارستان تازه تأسیس ایرانمهر انتقاد کرد و این عمل را بر خلاف وعده های مسئولین و ظلم در حق مردم دانست. 

▪کامیون داران سراوان روز شنبه 4 بهمن ماه 99 با تجمع در ساختمان فرمانداری اعتراض خود به ابطال و کدینگ کارت های سوخت را اعلام کردند و خواستار رفع کدینگ و عدم ابطال کارت های سوخت خود شدند. 

▪سه شهروند بلوچ به نام های “عبدالرئوف کبدانی” فرزند یوسف، “شمس الدین باجی زهی” فرزند ابراهیم از بلوچ های افغانستان و “یونس جمشید زهی” فرزند ملک محمد 1 بهمن ماه 99 در زندان مرکزی #دزآپ اعدام شدند. 

▪حزب بلوچستانء راجی تپاکی با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت و اعتراض به تخریب مصلای اهل سنت و خانه های مردم توسط بنیاد گران رژیم، از دادگاه مردمی بلوچستان که یکایک ملت بلوچ جزئی از آن هستند خواست تا با برپایی نماز اعتراضی در مسجد نور #پهره مراتب اعتراضات خود را برای بازخواست عاملان این جنایت به سمع و نظر استعمارگران برسانند. 

▪دادگاهی در شهرستان تربت بلوچستان شرقی،یک نیروی نظامی این کشور را که در تاریخ 23 مرداد ماه 99 “حیات میرزا بلوچ” از دانشجویان نخبه دانشگاه کراچی رادر نزدیکی محل سکونتش به ضرب گلوله به قتل رساند به اعدام محکوم کرد. 

▪سحرگاه یکشنبه 24 ژانویه مصادف با 5 بهمن ماه 99، نیروهای امنیتی پاکستان از تحویل جسد بانو کریمه بلوچ به خانواده وی و صدها تن از مردم بلوچ به دلیل جلوگیری از حضور گسترده مردم و رسانه ای شدن مراسم بانو کریمه بلوچ خودداری کردند. 

▪خشک شدن دریاچه #هامون و ریزگردهای بسترش در #شمال_بلوچستان و پروژه انتقال آب از سد صفا رود شهرستان #رابر به شمال کرمان در #جنوب_بلوچستان علاوه بر خسارت به سرشاخه های رود خانه دائمی #هلیل_رود تالاب #جازموریان، باعث نابودی کشاورزی و اکوسیستم مملکت بلوچستان شده است. 

▪روز شنبه 4 بهمن ماه 99 یک قلاده پلنگ در کوه های شهرستان #گیه به یک کودک 10 ساله به نام “علی بلوچ” اهل روستای #رودسران حمله کرد و باعث زخمی شدن آن شد. 

▪روز یکشنبه 5 بهمن ماه 99 “مولوی ناصر بهادرزهی” ف بلال که قصد داشت به همراه چند تن دیگر از فعالین مذهبی در جلسه ای در رابطه با “تخریب فنداسیون مصلای اهل سنت پهره” در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان شرکت کند توسط مأموران وزارت اطلاعات پس از ضرب و شتم مورد بازداشت قرار گرفت. 

▪مأموران انتظامی، سپاه پاسداران و لباس شخصی های اطلاعات 5 بهمن ماه 99 به منطقه #کلاهدوز شهرستان #پهره به بهانه مبارزه با قاچاق سوخت، یورش برده و به سمت مردم تیر اندازی کردند.