واسکوداگاما فرمانده جنایتکار استعمار پرتغال(استعمارگران قسمت۱)

او در سال ۱۴۸۷م توسط ژان دوم پادشاه پرتغال به هندوستان اعزام شد و از جنوب آفریقا و دماغه امید نیک به هند رفت و باعث ورود اروپائیان و استعمار به مشرق زمین شد، واسکو در سال ۱۵۰۲م به عنوان دریاسالار به هند عزیمت کرد و در کالیکوت کشتار عظیمی از هندی‌ها مرتکب شد.

داگاما در سال ۱۵۲۴م از سوی پادشاه پرتغال به عنوان نایب‌السلطنهٔ هند انتخاب شد، اما پیش از آنکه در مسئولیت جدیدش کاری بکند در همان سال در کوچین هند به درک واصل شد.

همکار او آلفونسو دالبو کرک هم تقریباً در همان ایام (۱۵۰۷م) و هم‌زمان با روی کار آمدن صفویان هرمز را تصرف کرد. در این دوره امپراتوری پرتغال خود را امپراتور آفریقا- پارس و هند خواند.

برزیل، اروگوئه، آنگولا، موزامبیک، گینه، سائوتومه و پرینسیپ در آفریقا ، مسقط، بندرعباس و هرمز و بحرین ، گوا، بمبئی و دامان و دیو در هند ، سیلان، مالاکا در جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه(ماکاسار ، امبون و دیگران)، جزایر ملوک ، تیمور، ماکائو و دجیما (ناکازاکی) در شرق دور و همچنین قسمت‌هایی از اروپا تحت سیطره استعمار پرتغال قرار داشتند.

واسکو دا گاما برای اینکه حکام محلی حساب کار دستشان بیاید، صیادان بی‌سلاح را می‌گرفت و مثله می‌کرد و سر و دست و پای آن‌ها را با پیامی کتبی برای حکام می‌فرستاد تا بفهمند مقاومت بی‌فایده است. او سروری پرتغال در اقیانوس هند را با روشی بدست آورد که امروزه تروریسم دولتی نامیده می‌شود.

یکی از خدمهٔ او در یکی از سفرهای استعماری او در سال ۱۵۰۲ میلادی دربارهٔ برخورد آن‌ها با کشتی مسلمانانی که از سفر حج برمی‌گشتند چنین نوشته‌است:

یک کشتی کاروان حج را گرفتیم که ۳۸۰ مرد و عدهٔ زیادی زن و بچه سرنشین داشت. لااقل ۱۲۰۰۰ سکه و دست‌کم به اندازهٔ ۱۰۰۰۰ سکه مال و اموال از آن‌ها گرفتیم. سپس کشتی و همهٔ سرنشینانش را با باروت آتش زدیم.
یکی از خصوصیات او این بود که مسلمانان را از دکل کشتی آویزان می‌کرد تا افرادش آن‌ها را هدف تمرین تیراندازی با تیر و کمان خود کنند، ولی این حرکت وحشیانه از روی خباثت نبود، بلکه کاملاً حساب‌شده و بخشی از سیاست بود.

واسکو داگامای پرتقالی می‌خواست که مردم و حکمرانان محلی (شدت) آتش را ببینند و صدای التماس و عذاب را بشنوند. او با ترور حساب می‌کرد تا به تسلیم دست یابد.

همه استعمارگران برای تثبیت خود جنایات بیشماری را علیه ملتهای تحت سلطه خود روا می‌داشتند و آنها را تضعیف میکردند تا جرأت سربلند کردن پیدا نکنند؛ اما اکنون همه سرزمین های تحت #استعمار پرتغالی ها با مبارزه و تلاش به آزادی رسیده و درحال پیمودن راه ترقی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید